Popularne idiomy chińskie i ich znaczenie

Redakcja

4 czerwca, 2024

Idiomy, zwane po chińsku „chengyu” (成语), są nieodłączną częścią chińskiej kultury i języka. Te krótkie, często czteroznakowe frazy, wyrażają głębokie mądrości, alegorie lub przysłowia, które przetrwały wieki. Warto bliżej je poznać, gdyż za pozornie prostymi frazami kryją się uniwersalne, wciąż aktualne życiowe prawdy. Jakie jest znaczenie popularnych chińskich idiomów i gdzie możemy dowiedzieć się o nich więcej?

Skąd wzięła się popularność chińskich idiomów?

Chińskie idiomy cieszą się ogromną popularnością, ponieważ są one głęboko zakorzenione w chińskiej kulturze i literaturze. Wielu z nich pochodzi z klasycznych tekstów literackich, takich jak Cztery książki i pięć klasyków (四书五经) Konfucjusza. Idiomy te często odwołują się do starożytnych legend, przypowieści, historycznych wydarzeń i filozoficznych mądrości, co czyni je nie tylko językowym, ale i kulturowym skarbem.

W Chinach idiomy są powszechnie używane zarówno w mowie potocznej, jak i w literaturze. Ich znajomość jest uważana za oznakę wykształcenia i inteligencji, a użycie odpowiedniego idiomu w odpowiednim kontekście może znacznie wzbogacić komunikację i wyrazić myśli w bardziej zwięzły i elegancki sposób. Najpopularniejsze z nich nierzadko przenikają do języków innych kultur.

Chińskie idiomy, które warto znać

Poznanie i zrozumienie kilku popularnych chińskich idiomów to świetny sposób na zbliżenie się do chińskiej kultury i lepsze zrozumienie chińskiej filozofii, ale także i naukę języka chińskiego. Oto kilka przykładów chengyu, które warto znać:

画蛇添足 (huà shé tiān zú) – Dosłownie „dorysować wężowi stopy”. Idiom ten oznacza robić coś zbędnego, dodawać coś niepotrzebnego, co wręcz psuje efekt końcowy. Zachęca, byśmy nie dodawali niepotrzebnych elementów do naszej pracy – nierzadko prostota daje o wiele lepszy efekt końcowy.

井底之蛙 (jǐng dǐ zhī wā) – Dosłownie „żaba na dnie studni”. Ten idiom odnosi się przypowieści o żabie, która była całkowicie zadowolona ze swojego życia na dnie studni, do momentu, aż nie poznała żółwia. Żółw opowiedział jej o oceanie i pokazał, jak mała w rzeczywistości jest jej studnia. Rozmowa z żabą na dnie studni jest bezsensowna, ponieważ nigdy nie zrozumie ona bezkresu istniejącego poza jej małostkowym światopoglądem. Idiom ten ma pokazywać, jak ograniczanie swojej perspektywy do jednej, wąskiej opcji odbiera nam właściwe doświadczanie życia. Tylko poprzez otwarcie się na nowe poglądy i inne schematy myślowe możemy poszerzyć swoje horyzonty.

背水一戰 (bèi shuĭ yī zhàn) – Dosłownie „toczyć bitwę z rzeką za plecami”. Idiom ten opisuje sytuację, w której sytuacja zmusza nas do pełnego poświęcenia. Musimy podjąć działanie, bo nie ma już odwrotu. Idiom odnosi się do opowieści o generale Han Xinie, który poprowadził swoje wojska na bitwę mając za plecami rzekę. Pozwoliło to jego armii wygrać, gdyż żołnierze mieli świadomość, że w razie przegranej nie ma odwrotu – do wyboru mieli wygraną, lub śmierć.

自相矛盾 (zì xiāng máo dùn) – Dosłownie „użyć swojej włóczni przeciw własnej tarczy”. Geneza tego idiomu przypisywana jest opowieści o kupcu, który najpierw obwieścił, że ma do sprzedania niemożliwą do przebicia tarczę, a niedługo potem próbował zachęcić klientów włócznią, której nic nie zatrzyma. Jeden z klientów zwrócił uwagę, żeby w takim razie spróbował przebić ów włócznią swoją własną tarczę. Zawstydzony kupiec pozbierał swoje towary i odszedł. Idiom ten oznacza paradoks, kogoś, kogo akcje same w sobie są przeciwieństwami, osobę sprzeczną.

守株待兔 (shǒu zhū dài tù) – Dosłownie „czekać pod drzewem na królika”. Oznacza kogoś, kto nie wkłada w swoją pracę wysiłku, zamiast tego czeka na działanie szczęścia bądź losu. Osoba, która czeka pod drzewem na królika nie dąży do celu ciężką pracą, a jedynie liczy na to, że oczekiwany efekt sam wreszcie się pojawi.

Kurs języka chińskiego – idealny dla fanów kultury Chin

Dla tych, którzy chcą zgłębić tajniki języka chińskiego i jego fascynujących idiomów, kurs języka chińskiego może być idealnym rozwiązaniem. Nauka języka opiera się nie tylko na poznawaniu alfabetu czy zasad gramatyki, ale również na poznawaniu kultury i sposobu myślenia danego narodu. Kurs języka chińskiego dla dorosłych przeprowadzany pod okiem wykwalifikowanych nauczycieli jest świetną okazją, aby poznać podstawy języka chińskiego, uczyć się systemu pisania czy wymowy. Nauka w grupie pozwala na wzajemną wymianę doświadczeń i wspieranie się nawzajem w dążeniu do swoich celów. Jeśli interesuje nas kurs języka chińskiego, Łódź to miasto pełne pasjonatów języków egzotycznych, którzy oferują kursy zarówno stacjonarnie, jak i online. Kurs języka chińskiego online jest doskonałą opcją dla zabieganych osób, którym zależy na oszczędzaniu czasu lub dla tych, którzy mieliby problem z dojazdem do szkoły językowej. Jeśli zatem nie chcesz być żabą na dnie studni i pragniesz poszerzyć swoje horyzonty, zapisz się na kurs chińskiego już dziś!

Artykuł sponsorowany.

Polecane: