Polskie książki kryminalne – najciekawsi pisarze i tytuły

Redakcja

29 grudnia, 2023

W świecie literatury, polskie kryminały książki zdobywają coraz większą popularność zarówno w kraju, jak i za granicą. Polska scena kryminalna obfituje w utalentowanych autorów, którzy potrafią zaskoczyć czytelników intrygującymi fabułami, złożonymi postaciami oraz nieoczywistymi zakończeniami. W niniejszym przewodniku przyjrzymy się najciekawszym tytułom i autorom polskiej literatury kryminalnej, aby pomóc czytelnikom w wyborze kolejnych pozycji do przeczytania.

Najlepsze polskie powieści kryminalne

Wśród najlepszych polskich powieści kryminalnych warto wymienić kilka tytułów, które zdobyły uznanie zarówno czytelników, jak i krytyków literackich. Oto niektóre z nich:

 1. Uwikłanie Zygmunta Miłoszewskiego – pierwsza część trylogii z prokuratorem Teodorem Szackim w roli głównej, która zyskała międzynarodowe uznanie.
 2. Plaża Nudystów Marka Krajewskiego – kryminał osadzony we Wrocławiu lat 30. XX wieku, z komisarzem Eberhardem Mockiem prowadzącym śledztwo.
 3. Chłodna jesień Wojciecha Chmielarza – pierwsza część cyklu „Lipowo” z komisarzem Kamil Soroka, który musi rozwiązać zagadkę morderstwa w małym miasteczku.
 4. Girl at Midnight Katarzyny Bondy – powieść kryminalna z profilerką Saszą Załuską, która tropi seryjnego mordercę.

Polskie kryminały, które zdobyły międzynarodowe uznanie

Polskie kryminały coraz częściej zdobywają międzynarodowe uznanie, a ich autorzy są tłumaczeni na wiele języków. Przykłady takich powieści to:

 1. Uwikłanie Zygmunta Miłoszewskiego – książka zdobyła prestiżowe nagrody literackie, a jej ekranizacja spotkała się z pozytywnym odbiorem.
 2. Amnezja Remigiusza Mroza – powieść z Joanną Chyłką, która zdobyła popularność również poza granicami Polski.
 3. Widnokrąg Wojciecha Chmielarza – kolejna część cyklu „Lipowo”, która zdobyła uznanie na międzynarodowych festiwalach literackich.

Dobre kryminały, które warto przeczytać

Jeśli szukasz dobrych kryminałów do przeczytania, oto kilka propozycji:

 1. Ślepnąc od świateł Jakuba Żulczyka – powieść o warszawskim dilerze narkotyków, która doczekała się ekranizacji w formie serialu.
 2. Ofiara Polikseny Anny Kańtoch – kryminał z detektywem Mikołajem Hellerem, który musi rozwiązać zagadkę morderstwa w Krakowie.
 3. W krainie wilka Mariusza Czubaja – powieść kryminalna z profilerem Rudolfem Heinzem, który tropi seryjnego mordercę na Mazurach.

Najlepsze kryminały ostatnich lat

Wśród najlepszych kryminałów wydanych w ostatnich latach warto wymienić:

 1. Wulkaniczna dziewczyna Katarzyny Puzyńskiej – powieść z detektywem Markiem Kowalskim, który prowadzi śledztwo w małej miejscowości na Mazowszu.
 2. Śmierć w Breslau Marka Krajewskiego – kolejna powieść z komisarzem Eberhardem Mockiem, która zdobyła liczne nagrody literackie.
 3. Wampir Joanny Opiat-Bojarskiej – kryminał z detektywem Jerzym Drwęckim, który musi rozwiązać zagadkę morderstw w Warszawie.

Wybierając najlepsze polskie kryminały, warto zwrócić uwagę na różnorodność tematów, stylów i bohaterów, które sprawiają, że każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie.

Polska literatura kryminalna – autorzy

Polska literatura kryminalna ma wiele do zaoferowania, a jej autorzy zdobywają coraz większą popularność zarówno w kraju, jak i za granicą. Wśród nich warto wymienić kilku twórców, których książki zyskały uznanie czytelników i krytyków literackich.

Polscy autorzy kryminałów, których warto znać

Wśród polscy autorzy kryminałów, których warto znać, znajdują się:

 1. Remigiusz Mróz – twórca popularnej serii o Joannie Chyłce
 2. Wojciech Chmielarz – autor cyklu książek „Lipowo”
 3. Marek Krajewski – pisarz bestsellerowych powieści o Eberhardzie Mocku
 4. Zygmunt Miłoszewski – twórca postaci prokuratora Teodora Szackiego
 5. Katarzyna Bonda – królowa polskiego kryminału

Remigiusz Mróz – twórca popularnej serii o Joannie Chyłce

Remigiusz Mróz to jeden z najbardziej znanych polskich autorów kryminałów. Jego popularne serie z prawniczką Joanną Chyłką w roli głównej zdobyły szerokie grono fanów. W książkach Mroza czytelnicy mogą śledzić perypetie niepokornej prawniczki, która nie boi się podejmować trudnych spraw i walczyć o sprawiedliwość. Unikalne cechy tej serii to dynamiczna akcja, zaskakujące zwroty akcji oraz dobrze wykreowane postacie.

Wojciech Chmielarz i jego cykl książek 'Lipowo’

Wojciech Chmielarz zdobył uznanie czytelników dzięki swojemu cyklowi książek „Lipowo”. W tych powieściach kryminalnych czytelnicy mają okazję poznać komisarza Kamila Sorokę, który prowadzi śledztwa w małym miasteczku Lipowo. Chmielarz w swoich książkach łączy elementy kryminału z obrazem polskiej prowincji, co sprawia, że jego twórczość wyróżnia się na tle innych autorów.

Marek Krajewski – autor bestsellerowych powieści o Eberhardzie Mocku

Marek Krajewski to autor, który zasłynął dzięki swoim bestsellerowym powieściom o komisarzu Eberhardzie Mocku. Książki te osadzone są we Wrocławiu lat 30. XX wieku i przedstawiają śledztwa prowadzone przez Mocka. Krajewski w swojej twórczości łączy elementy kryminału z historią, co sprawia, że jego powieści są nie tylko intrygujące, ale także edukacyjne.

Zygmunt Miłoszewski i jego bohater – prokurator Teodor Szacki

Zygmunt Miłoszewski zdobył popularność dzięki swoim powieściom kryminalnym z prokuratorem Teodorem Szackim w roli głównej. Szacki to postać, która musi zmierzyć się z trudnymi sprawami, a jednocześnie zmaga się z własnymi demonami. Miłoszewski w swojej twórczości porusza także ważne tematy społeczne, co sprawia, że jego książki są nie tylko emocjonujące, ale także dają do myślenia.

Katarzyna Bonda – królowa polskiego kryminału

Katarzyna Bonda to nazywana królową polskiego kryminału, autorka wielu bestsellerowych powieści. W swojej twórczości porusza różnorodne tematy, a jej bohaterowie to zarówno profilerzy, jak i detektywi czy prawnicy. Bonda w swoich książkach łączy elementy kryminału z psychologią, co sprawia, że jej powieści są nie tylko intrygujące, ale także głęboko ludzkie.

Polskie kryminały – popularne serie

Polskie książki kryminalne cieszą się dużym zainteresowaniem czytelników, a wśród nich warto wymienić kilka popularnych serii, które wyróżniają się na tle innych. W niniejszym artykule omówimy fabułę oraz unikalne cechy tych kryminalnych książek.

Cykl książek 'Ukryta’ – nowa seria kryminalna Remigiusza Mroza

Cykl książek „Ukryta” to nowa seria kryminalna autorstwa Remigiusza Mroza, która zdobyła szerokie grono fanów. W tej serii czytelnicy mają okazję poznać postać prawniczki Joanny Chyłki, która prowadzi śledztwa w sprawach kryminalnych. Unikalne cechy tej serii to dynamiczna akcja, zaskakujące zwroty akcji oraz dobrze wykreowane postacie.

Powieściowe cykle Wojciecha Chmielarza

Wśród powieściowych cykli warto zwrócić uwagę na książki Wojciecha Chmielarza, który zdobył uznanie czytelników dzięki swojemu cyklowi książek „Lipowo”. W tych powieściach kryminalnych czytelnicy mają okazję poznać komisarza Kamila Sorokę, który prowadzi śledztwa w małym miasteczku Lipowo. Chmielarz w swoich książkach łączy elementy kryminału z obrazem polskiej prowincji, co sprawia, że jego twórczość wyróżnia się na tle innych autorów.

Cykl książek 'Nielegalni’ – thriller polski na miarę XXI wieku

Cykl książek „Nielegalni” to przykład thrillera polskiego na miarę XXI wieku, który zdobył uznanie czytelników. W tej serii czytelnicy mają okazję śledzić losy bohaterów zmagających się z przestępczością zorganizowaną oraz korupcją. Unikalne cechy tego cyklu to zaskakujące zwroty akcji, dynamiczna akcja oraz dobrze wykreowane postacie.

Komisarz Mortka – bohater cyklu książek Marka Krajewskiego

Komisarz Mortka, czyli Jakub Mortka, to bohater cyklu książek Marka Krajewskiego, który zdobył uznanie czytelników. W tych powieściach kryminalnych czytelnicy mają okazję śledzić śledztwa prowadzone przez Mortkę, który musi zmierzyć się z trudnymi sprawami oraz zmagając się z własnymi demonami. Unikalne cechy tych książek to zaskakujące zwroty akcji, dynamiczna akcja oraz dobrze wykreowane postacie.

Bohaterowie polskich powieści kryminalnych

W polskich powieściach kryminalnych można spotkać wiele interesujących postaci, które przyciągają uwagę czytelników. W niniejszym artykule przedstawimy najważniejszych bohaterów polskich powieści kryminalnych, omówimy ich charakterystykę oraz rolę w fabule.

Joanna Chyłka – niepokorna prawniczka z książek Mroza

Jeśli zdecydujesz się czytać książki Mroza, z pewnością natkniesz się na postać Joanny Chyłki, niepokornej prawniczki, która prowadzi śledztwa w sprawach kryminalnych. Chyłka to postać pełna sprzeczności, która nie boi się wyzwań i zawsze dąży do sprawiedliwości. Jej niekonwencjonalne metody pracy oraz nieustępliwość sprawiają, że czytelnicy chętnie sięgają po kolejne tomy z jej udziałem.

Komisarz Kamil Soroka – główny bohater cyklu 'Lipowo’

Komisarz Kamil Soroka to główny bohater cyklu 'Lipowo’ autorstwa Wojciecha Chmielarza. Soroka to doświadczony policjant, który prowadzi śledztwa w małym miasteczku Lipowo. Jego umiejętności oraz intuicja pozwalają mu rozwikłać nawet najbardziej skomplikowane sprawy. Postać Soroki zyskała sympatię polskich czytelników, którzy chętnie sięgają po kolejne tomy z jego udziałem.

Teodor Szacki – prokurator z powieści Zygmunta Miłoszewskiego

Wśród bohaterów, których warto poznać, jest również Teodor Szacki, prokurator z powieści Zygmunta Miłoszewskiego. Szacki to postać złożona, która zmaga się z własnymi demonami, jednocześnie dążąc do wyjaśnienia trudnych spraw kryminalnych. Jego niekonwencjonalne metody pracy oraz nieustępliwość sprawiają, że polski czytelnik chętnie sięga po kolejne tomy z jego udziałem.

Komisarz Jakub Mortka – twarz kryminałów Marka Krajewskiego

Komisarz Jakub Mortka to kolejna postać, którą warto poznać. Jest on głównym bohaterem kryminałów Marka Krajewskiego. Mortka to doświadczony policjant, który prowadzi śledztwa w różnych miastach Polski. Jego umiejętności oraz intuicja pozwalają mu rozwikłać nawet najbardziej skomplikowane sprawy. Postać Mortki zyskała sympatię czytelników, którzy chętnie sięgają po kolejne tomy z jego udziałem.

Nina Warwiłow – postać z książek Anny Kańtoch

Warto również poznać postać Niny Warwiłow, bohaterki książek Anny Kańtoch. Nina to młoda detektyw, która prowadzi śledztwa w sprawach kryminalnych. Jej nieustępliwość oraz umiejętności sprawiają, że czytelnicy chętnie sięgają po kolejne tomy z jej udziałem. Postać Niny Warwiłow zyskała sympatię czytelników, którzy chętnie sięgają po kolejne tomy z jej udziałem.

 

Polecane: